Öğrenci Görüşleri

Berra hocam ile pandemi döneminde tanıştım. Yin Yoga dersleri veriyordu instagram üzerinden. Yin Yoganın her kişi için olması gerektiği inancı oluşturdu bende Berra hoca.
Sonra kendisinden Online ders almaya başladım. Her ders kendimi çok daha iyi hissetmeme vesile oldu. Pandemi dönemi süresince Berra hocamdan Yin Yoga Eğitimi ve Anatomi & Fizyoloji Eğitimi aldım ve Yoga ile ilgili ihtiyacım olan her bilgiye sayesinde ulaştım ve hala ulaşmaktayım.
Kendisinden aynı zamanda Beslenme Danışmanlığı alıyorum ve doğru bildiğim yanlış beslenmeyi ondan öğrendim.
Verdiği eğitimlere katılırsanız hissettiğim ya da anlatmaya çalıştığım her şeyi birebir deneyimleyebilirsiniz. Ama Yin Yoga dersini mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ederim. Berra hocam anlatılmaz yaşanır…!
Ayşegül Kılıç, İzmir

***

İyi ki yollarımız kesişmiş dediğim insan Berra hocam. İlk bir stüdyoda verdiği derse şansa girmemle bir daha hiç bir dersini kaçırmak istemedim. Araya pandemi girince Yin yoga eğitmenliği almamla da ne kadar derin bilgisi olduğunu ve bunu karşındakilere oldukça anlaşılır ve mantıklı anlatmasıyla peşini bırakamadım. Berra anlattığı bütün konuları özümsemiş ve çok iyi aktaran asla en basit veya saçma olabilecek bir soruyu bile havada bırakmayan, online eğitimde bile kendini yanınızda hissettiren bir öğretmen/eğitmen. Kendisine asistanlık yaptığım günleri hep bir şans bildim ve acaba daha neler öğrenebilirim diye baktım. Beni çok geliştirdiğin için, gerek hayata dair gerek insan bedeni çalışması mantığını öğrettiğin için çok teşekkür ederim.:))
Duygu Saygı, İstanbul

***

İlk Berrayı gördüğümde, İnstagramda bir canlı yayın yapıyordu. Fasya ve fizyoloji üzerine. O dönemde Yoga eğitmenlik eğitimi alıyordum ve bu derya deniz konuya çok ilgi duyuyordum. Orada nasıl tutkuyla anlattığını gördüm ve o anda dedim ki. Kesinlikle kendisinden Yin Yoga ve Anatomi ve Fizyoloji Programına katılmayı seçtim. Derken, bu dönem Yin Yoga eğitimine büyük bir keyifle katıldım.
3 haftada ne kadar değerli bilginin toplanabileceği beni çok etkiledi. Yazılı ders materyalleri benim için önemli bir referans eser olarak kalacak, içerikler detaylı bir şekilde sunuluyor ve hazırlanıyor. Eğitim sırasında tüm sorular ayrıntılı olarak ele alındı. Sadece yoga öğretmek aynı zamanda kalp ve ruhla yaşayan Berra hocamıza çok teşekkürler. Ayrıca bizi yüreklendirmesi, gerçekten çok değerliydi benim için. Kendimi her yönden daha donanımlı hissediyorum. Çok kıymetli bir eğitimdi.
Canan Akyüz, İstanbul

***

Berra ile tanışmamız Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi ile başladı. Konuları anlatışı, işleyiş biçimi ve öğrenciye yaklaşımı çok güzeldi. ‘Anlamıyorsan sorun bendedir’ diyebilecek kadar kendine ve bilgisine güvenen biri bence. Bilgisinin bolluğunu gördükçe, bende resmen bilgi açlığı oluşturdu. Ondan daha fazlasını öğrenmeye niyet ettim. Böylece eğitimler Anatomi ve Fizyoloji ile devam etti. Atölyeler ile renklendi, kısa da olsa beden koçluğu münasebetimiz bile oldu  Eğitimlerde her zaman sizi dinleyen, ne sorunuz olursa cevaplayan, doğru bildiğini dobra bir şekilde söyleyen ve yeni bilgiler öğrenmeye açık bir eğitmen. Benim yogaya bakış açımı şekillendiren hocalarımdan biridir. İyi ki yollarımız kesişmiş
İlknur Göral, Bursa

***

Kıymetli Berra Hocamın çok uzun süre sessiz takipiçisiydim.. Ta ki bir gün atölyesine katılmaya karar verene kadar .. İlk dönüm noktam o oldu.. Ve daha sonra hem derslerine hem de açtığı eğitim ve atölyelere koşarak giden müdavimlerinden oldum J Dönüm noktam diyorum çünkü önce kendime, bedenime yogaya bakışımı baştan aşağı dönüştürdü.. Dersleri o kadar keyiflidir ki bir daha bir daha dinlemek için sıraya girersiniz Hem kafanızda cevaplar hem de yeni sorular oluşmaya başlar..Size yepyeni merak kapılar açabilir bir anda .. Hayatımda üzerimden öğretmene soru sorma korkusunu Berra hocam sayesinde dönüştürdüm.. Bir şeyi kafamda oturtamadığınızda anlamanız için elinden geleni yapar .. Hep bir ağızdan konuşulan ezber bilgilerden anlamayıp aa sorun bende mi diye düşünüyorsanız koşun gelin Berra Hocaya.. Sabırla ve sevgiyle anlatır.. Hocam bunu o kadar içten yapıyorsunuz ki gerçekten devamlı soru sormak geliyor içimden J Dönüştürdüğünüz bu alan benim için o kadar değerli ki ve sırf bu tek alan bile domino taşı gibi hayatıma o kadar güzel yansıdı ki.. İyi ki varsınız iyi ki tanışmışız..
En büyük katkınız tabi ki BESLENME !! Tabi ki sağlığa kavuşmak … 15 senedir kullandığım alerji haplarını sayesinde keyifle çöpe gönderdim.. Artık biliyorum ki ağzımızdan çıkan kelimler de , ağzımıza giren besinlerde çok önemli..
Var ol hep hocam.. Öğrenciniz olmaktan gurur duyuyorum.. Sizden öğrendiklerimle ders verdiğim için çok mutluyum ve gururluyum.. Bilginize , dilinize, ilginize, sevginize sağlık…
Selin Arıcalı, İzmir

***

Berra’yı uzun zamandır sosyal medya yazılarından takip ediyordum, ilk olarak Anatomi ve Fizyoloji eğitimine katıldım ve bir kere daha yaptığım işe aşık olmamı sağladı diyebilirim. Bilgileri özümsemiş ve hayata geçirebilmiş bir eğitmen Berra. Hiç bir sorunuz geçiştirilmez, üstü kapatılmaz. Açık, net, araştırmacı ve çok özenli ondan hem çok fazla şey öğrendim hem de eğitmenliğimde beni geliştirebilecek bir sürü yetkinlik kazandım diyebilirim. 2 eğitimdir asistanlığını yapmak ise benim için ayrı bir şans ve fırsat oldu. Herşey için çok teşekkürler iyi ki varsınız hocam!
Seda Erdoğdu, Ankara

***

YİN YOGA sayısız faydaları ile hayatımıza yerleşmeyi hakeden bir yoga disiplini… Elbette ki ehil ellerle…
Neden? Çünkü dışarıdan bakılınca duruşlar ve seriler aynı ve hiçbir şey yapmıyorsunuz sanki… Ve fakat siz bunu meridyenlerle, çakralarla, anatomi ile yani bilim ile harmanlayarak, bir farkındalık yolculuğuna dönüştürdüğünüzde, ne kadar mütevazı ve ne kadar etkili olduğunu bizzat deneyimliyor olacaksınız.
Değerli hocalarımdan aldığım ve almaya devam ettiğim eğitimlerim,okumalarım, yoga pratiklerim, yaşam biçimimle yoganın daimi öğrencisi ve sayısız yoga dostumun yoga öğretmeni olarak şunu söylemek istiyorum:
İster hoca olun, ister öğrenci veya sadece meraklı olun mutlaka yolunuz Berra Hocam ile kesişmeli…
Doğrudan, süzülmüş kullanışlı, güvenilir, konsantre bilgi ile yin yoganın, sadeliğin, olmanın ve varlığınızın eşsizliği ile onun harikulade ses tınısı ve dokunuşu ile buluşun…
Bu evrensel simya yoluna anatominin bilimin gücüyle rehberliğiyle yürüyün…Namaste
Sabiha Canbolat, Mersin

***

Ah Berra nasıl anlatırım ki can Berra. Kendi yoga yolculuğum da eğitimler eksik geliyordu. Bir şeyler eksikti kapı kapı dolaşırıkene 😊Berrayla yolum kesişti. Anatomi, fizyoloji, yin yoga eğitimimi Berra’dan aldım, bilimsel yaklaşımıyla işi şansa bırakmayan dil dik didikleyen “ahah işte dedim doğru” yerdeyim💙 Berrayla yolum keştiği için çok şanslıyım!
Aynur Kayacan, İstanbul

***

İlk Berra’yı önceden sahip olduğum stüdyoda Yin Yoga atölye & Temel Yoga ve eğitim çalışmaları için geldiğinde tanıdım.
O benim hocam, arkadaşım ve yoga camiasında çok saygı duyduğum bir eğitmen & yazar.
Berra’nın kendine has ve özel bir tarzı var. İçten, dobra, net, paylaşımcı, araştırmacı ve işine aşık biri.
Yoga eğitim & atölye denince çok seçenek var ama çoğu içerik olarak dolu görünsede bazı alanlar havada kalır, atlanır, unutulur. Berra’nın en çok beğendiğim özelliği bu küçük detaylara verdiği özendir. Almanya’da büyümüş olmasından olacak Berra kadar dakik, disiplinli bir eğitmen bilmiyorum.
Şu anda Berra ile Yin Yoga egitimi alıyorum ve görüyorum ki bilgiyi aktarırken ki kullandığı teknikler sayesinde anlamamanız mümkün değil.
Berra’ya bana kattıkları için, desteği için teşekkür ediyorum.
Nurgul Lazenby, Londra

***

Berra Hoca’yı bir yoga merkezindeki derslerine katılarak tanıdım ve sohbet edebilmek için ders saatinden 1 saat önce gitmeye başladım. Beslenmeden anatomiye, hathadan yin yogaya kadar çeşitli konularda çok bilgi sahibi olduğunu, bunları insanlara aktarmak konusunda da ne kadar iyi olduğunu fark ettim. Çok net, anlaşılır, somut ve örneklerle anlattığından, en önemlisi de anlattıklarını kendi hayatında deneyimlediğinden çok ilgimi çekmişti ve anatomi eğitimine hemen kaydoldum. Benim gibi mühendis olan birinin ikna olması veya aklına yatması için bilimsel anlatan, kendi de ikna olmak için araştıran ve sorgulayan birinden bu eğitimi almak çok tatmin edici oldu. Çok keyifli ve verimli olan bu eğitim sonunda deyim yerindeyse tadı damağımda kaldı 🙂 Eğitimleri, workshopları, dersleri, instagram postları, sohbetleri hepsi çok güzel, çok zihin açıcı, çok nokta atışı, çok verimli. İyiki varsın hocam 🙂
Melis Ağlagül, İstanbul

***

Berra Hocam ile tanışalı ve bağımlısı olalı 5 yıl kadar önce 3 günlük bir workshop ile oldu .Her defasında eğitimleri net anlaşılır keyifli aktarması konulara olan hakimiyeti çok okuyup kendi doğruları farklı bakış açısı ile aktarması ,aldığım her eğitimden kalıcı bilgiler ve donanım sahibi olmamda çok ciddi katkıları var ; Yin Yogayı sayesinde bu kadar sevdim Anatomiyi sayesinde korkulması değil keyifle hazmedilmesi gereken bilgiler olduğunu yine sayesinde keşfettim ;Beslenme Atölyeleri doğru bildiğimiz yanlışları fark etmemize ışık tutuyor ,Yollarımızın birleştiği her alana şükran ve minnet duyuyorum ; İyikilerimden sevgili Berra Hocam
Ümit Arslan, Bodrum

***

Doğru zamanda doğru kişi tanımı aslında benim yoga hikayemin temelini oluşturuyor. Yogayla bir gram bile alakalı olmadığım zamanlarda tanıştığım Berra Hocam, bana hayatımda bambaşka kapıların açılmasını sağlayan kişi. Çok yakından tanıma fırsatı bulup, deneyimlerinden ve özellikle derin bilgisinden faydalandığım bir karakter. Yogayla ilgili her adımımda aklıma düşen ve her seferinde teşekkür ederek hatırlanan biri. Hatha Yoga eğitmenliği ile başlayan serüvenim ise yin yoga ve anatomi eğitimiyle devam etti. Temel bilgiyi almamı sağlayacak tüm eğitimleri ondan almayı tercih ettim. Çünkü bilgilerini aktarma yolu oldukça net, açık ve kafa karışıklığına sebep olmayacak şekildeydi. Sınırsız soru sorabileceğim ve onun da usanmadan yanıtlayabildiği diyalolgları her seferinde daha da iyi hissettirdi ve öğrenme iştahımı kabarttı.
Elif Gürsoy, İstanbul

***

Yoldayken, hatta sadece yolculuk sadece bir kararken yolunuza çok rehber çıkar. Kimi çıkarır kitapları okur size, anlatılanları aktarır. Aktarıcıdır o. Kimi şemsiyesini açar, beni izle sakın ha şemsiyeyi gözden kaybetme der. Hancıdır o. Kimi durmadan konuşur, yolu unutur, dolandırır. Kaybolmuştur o. Daha nicesi vardır.
Ama biri vardır ki geldiği an bilirsin. Bilendir o, yoğurandır, kendi yolunu açacak, sana kendi yolunu bulduracaktır. Kitapları okumuştur açıp bakmaz bilir zaten içindedir; şemsiyesi vardır ama açmaz bilir altına bir tek kendi sığar; konuşası vardır susar bilir o fazla söz yolu kaybettirir. Bildiklerini birleştirir, yoğurur ve kendi yolunu açar. Öğretmez, ona bakar kendi yolunu açmayı öğrenirsin. Sorun vardır susar kahvene uzanırsın, bilirsin cevap izlediğinde gelecektir.
Bilendir, yoğurandır, kendi yolunu açacak, sana yolunu bulduracak olandır, BERRAdır.
B.O., Çeşme

***

Kendine has dobralığın ve samimiyetin ilk dersten kendimi rahat hissettirmiş olacak ki, yin yogaya ilk kez başlayan birinin soracağı tüm saçma soruları sorduğumu hatırlıyorum ilk haftalarda. ☺️ hepsine sabırla (bazılarına gülerek🤣) cevap verdiğin için teşekkürler.
Ders içinde yönergelerini dinlemek yapmayı kolaylaştırdığı gibi, aralarında yaptığın ufak yorumlar da pozlarda dayanma süremi uzatmama katkı sağlıyor. 💚 Ayrıca, sağlıklı yaşam ve beslenme konusundaki ileri seviye bilgilerinden de hep faydalanmışımdır.
İyi ki varsın!
Serra Sümer, Ankara

***

Bedeninizde bir yolculuğa çıktığınızı hayal edin, öyle bir yolculuk ki benliğinizi ve dahi bedeninizi daha önce hiç yaşamadığınız bir deneyim ile tanıyorsunuz. Yıllarca içinde yaşayıp güzelliklerini fark edemediğiniz bir şehir gibi… sokak sokak cadde cadde tanıyoruz ve gelecekte nasıl daha çok keşfedebileceğinizi öğreniyorsunuz.
Mantık ve bilim ışığında bedenimizde sıra dışı bir yolculuk…
Ve rüya gibi m bir çok meditasyon deneyimi.
Berra hocanın öncülüğünde bedeninizi tanıyın.
Zeki Cemali, Antakya

***

Berra çok yetenekli ve başarılı bir yoga eğitmeni. Daha önce bir kaç kez yoga dersi almak istemiştim ve özellikle de Yin yoga almak istemiştim fakat hiç bir yerde Yin Yoga eğitmeni bulamamıştım. Bir tanıdığımın sayesinde Berra ile tanıştım ve onun enerjisini ve samimiyetini çok sevdim. Birkaç sefer ondan ders almak istedim fakat kendim için doğru vakti bulamadım. Kendime bir iyilik yapıp yoga derslerine başladığım vakit, onun bu işe ne kadar kendini verdiğini ve işini nasıl sahiplendiğini ve pek çok insan gibi bu işi sadece para kazanmak üstüne değil gerçekten insanlara bir şey katmak için yaptığını farkına vardım.
Kendiniz için bir fark yaratmak istiyorsanız, Berra ile yogaya başlayın. Onunla yoga yaptıkça iç huzurunuzu nasıl yakaladığınızı görün, Hatha yogada vücudunuzun ne kadar hareket edip iyi hissettiğini fark edin ve Yin yogada Berra’nın rahatlatıcı sesiyle kendinizi farklı bir dünyada hissedin. Başladığınız zaman farkı kendiniz gözlemleyeceksiniz.
Pelin Bulut Doğan, İstanbul

***

Pandemi ile beraber daha sık kullandığım Instagram’da yoga ve yaşamla ilgili postları ve o postlarda pek çok bilgi paylaşan Berra, anatomi ve yin yoga uzmanlığında öğretmenim oldu. Samimi anlatım, bol örnek ve deneyimlerle dolu iki eğitimde de düzinelerce görsel ve animasyonla destekli bu programlara soru cevaplarla da her zaman açık bir pencere bırakıyor. Yogi, öğretmen ve arkadaş birleşimi bir insan kendisi 🙂
Melih Can Toygur, Eskişehir

***

Berra ile Anatomi ve fizyoloji eğitimine, yaşadığım bir sakatlık üzerine katılmaya karar verdim. Hem kendi pratiğimde hem de sakatlık yaşamış kişilerin pratiğinde nasıl kişiye ve duruma göre uyarlama yapıp bedeni tanıyarak yönlendirme yapabilirim bunu görmek istedim. Berra gerek çok detaylı ve bilgilendirici anlatım ve sunumlarıyla gerekse eğlenceli üslubuyla karmaşık konularda bile ilginizi çekmeyi başarıyor.
Bu eğitim sayesinde öğrendim ki bildiğimiz bazı tabuların aksine bir yoga dersinde herkesin bedensel yapısına ve geçmişine yönelik doğru yönlendirme yapmak bu şekilde ders anlatarak farklılıkları gözetmek çok önemli. Iyi ki almışım dediğim ve yogayı profesyonel ya da kişisel olarak deneyimleyen herkesin alması gereken bir eğitimdi benim için.
Göksu Terzibaşıoğlu, İstanbul

***

Yin yoga eğitimi benim için çok önemli bir eğitimdi. Bu eğitimi sizden alabilmek çok ayrı bir şans benim için. Canım hocam, siz bana eğitimden daha çok şey verdiniz. Birini uzaktan hissetmek, sevmek, anlamak, koşulsuz sevgi ve uzakta olsak da birbirimizin kalbine dokunabilmeyi öğrettiniz. Eğitim bitti ama bu benim için yeni bir başlangıç olacak ben sizi hiç unutmayacağım her ders verdiğimde, siz kalbimde ve yanımda olacaksınız. İyi ki, iyi ki, iyi ki varsınız, iyi ki karşıma çıkınız, iyi ki yollarımız sizinle kesişti, teşekkürler.
Perihan Aydın Özen, Antakya

***

Berra sertel ile ilk tanıştığımda 280 saat eğitmenlik eğitimi programımız halen devam etmekteydi fakat sonlarına gelmişti. Yin Yoga çalışması süresince bize sadece eğitim vermiyor hem de sohbet eşliğinde çalışmayı sürdürüyordu. O an için ihtiyacım olan gerçekten de buydu. Bilgisi ve yoga deneyimi süresince inişli çıkışlı hayat tecrübesi olan bir eğitmen. Bize olan yaklaşımı diğer karşılaştığım eğitmenlerden daha farklıydı.  Bize söylediği şey yoga pratiğinde kendi yolumuzu izlememizdi.  Şöyle demişti “Kendi yolunuzu bulmanız için kendi aklınızı kullanın. Her kişinin söylediğini uygulamak zorunda değilsiniz, hatta benim dediklerimi bile”. İşte o an ondan hoşlandım. Hem bize hem de kendine olan bu yaklaşımıyla beni rahatlattı.
Daha sonra Kasım 2019’da “Rahmetli” ile (iskeletin adı) bu sefer Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi vermek için ikinci defa Adana’ya geldi. Eğitim çok akıcıydı ve yoga eğitmenliği maceram için çok faydalı oldu. Daha önce de söylediğim gibi onun olduğu gibi kendisini göstermesini seviyorum. İyi bir kalbi ve özgün bir dili var. Sonuç olarak, Yin Yoga Eğitim Programı iç huzuru, zihnimde yarattığım dramları, fiziksel bedenimin fonksiyonel işleyişindeki detayları ve herkes için kolaylık yaratmak zorunda olmam gerekmediğini bulmam ve farkına varmam için yardımcı oldu bana. Hatha yogadaki Chaturanga gibi fiziksel zorlama gerektiren pozlar deneyimlemeseniz de, kendinizi limitlerinizin bir adım ötesinde bulabilirsiniz. Daha sonrasında kişisel Yin Yoga pratiklerimde zaman, boşluk ve hareketin bana ne ifade ettiğinin farkına varmaya başladım. Bir zaman dilimi boyunca kollarım veya bacaklarımla hareket etmesem bile bedenimin mükemmel bir hal içinde titreşimde olduğunu gördüm. Söylemek istediğim kendine zaman değil alan yarat…
Bu en içten desteğin için çok teşekkür ederim sevgili Berra Sertel.
Irmak Yıllar, Adana

***

Yogaya ile ilk tanışmam 2005 senesinde oldu ve 2010 da ilk eğitim programıma katıldım. Eğitimde deneyimlediğim yin yogayı çok sevmiştim. En sonunda 2015 te karşıma Berra Sertel ile 100 saatlik yin programı çıktığında tereddüt etmeden programa katıldım ve iyiki katılmışım. O zamana kadar güç ve denge pozlar çalışmaktan bedenim oldukça kapalıydı. Bu sayede Yogaya olan bakışımı değiştiren, beden farkındalığımı sağlayan ve aynı zamanda bedenimi tanımamı sağlayan bir programdı. Tabii ki ondan sonra Berra’ nın peşini bırakmayarak bir çok programına asistanlık yaptım ve iyi ki Berra ile tanışmışım. o engin bilgisini paylaşmaktan zevk alan bir öğretmen, sırdaş, bir dost.
İyi ki varsın, iyi ki seni tanımışım.
Ali Hürcan, Bursa

***
Tesadüf eseri tanıştık. Aslında kısa denilecek bir süredir beraber çalışsak da sanki çok uzun zamandır tanışıyoruz ve samimiyiz gibi… Öyle bir enerjisi var çünkü. 🙂 Bilgisini kendine saklamaz sürekli paylaşır, yeni bilgilere açıktır, öğrenmeyi sever. Çalışması keyifli hoca ve öğrenci. Burayı okuyorsanız Berra’yla ya tanışmışsınız ya da tanışma potansiyeliniz var demektir. Yani şanslısınız.😊
Erman Çelen, İstanbul

***
Cunda Adası’nda bir etkinlik vesilesiyle tanışmıştım Berra ile. Ancak birkaç sene sonra 2019 da kendisinden eğitim alma fırsatı bulabildim. Batı’ nın bilimini, doğunun felsefeleriyle harmanlayarak hazırladığı ve psikolojik yansımaların da ele alındığı bu eğitime keşke çok daha önce katılsaydım diyorum şimdi kendi kendime. Hem Temel Yoga (Hatha) hem de Yin Yoga eğitiminde yoğun anatomi öğrendim, yoganın felsefelerine bakış açım değişti, beden algısının ne derece önemli olduğunu anladım. İnsan psikolojisinin ve bedensel farkındalığın gelişimine odaklanan bu bütünsel eğitim, kendime yaptığım ve hayatımın en kıymetli yatırımıydı.
Esra İnal, İstanbul

***
2013 yılında başladı serüven, fiziksel ve ruhsal en güçsüz hissettiğim dönemde ne kadar güçlü olduğumu fark ettirdi bana. Samimiyeti sayesinde insanları görmeyi öğrendim. Bildiklerini büyük bir heyecan ve istekle paylaştı ve paylaşıyor ki bugün çok hala severek eğitmenlik yapabiliyorum.
Kadavralarla çalışacak kadar detaycı, araştırmacı ve öğrenmeye aşık bir kadın. Anatomiyi ezbere değil görerek öğrendiği için aktarımı su gibi. Yılların tecrübesini de ekleyince pozlara olan hakimiyetini açıklıyor.
Bazen eğlenerek, bazen ağlayarak, bazen çok yorularak çıktığım bu uzun yolculukta hem hocam, hem arkadaşım hem de dostum. İyi ki yollarımız kesişmiş.
iyi ki seninle başlamışım bu yola. Seninle çalışabilecek, eğitim alabilecek tüm öğrenciler çok şanslı olacak.
Sevgilerimle,
Fatma Taşdemir, İstanbul

***

İyi ki diye başlıyorum çünkü iyi ki tanıdım iyi ki bu uzun yolculuğun başında ışık oldun aydınlattın ve yapabilir miyim diye düşünürken yaparsın dedin, itici güç oldun. Ben Berra hocadan eğitim almalıyım dedim çünkü yazılarını, paylaşımlarını okuyan herkes bilir ki her şeyin mantıklı bir açıklaması var ve sen her zaman bunları anlaşılır ifadeler ve örneklemelerin ile eğitimlerinde gösterdin. Anlamıyor muyuz tekrar anlattın, pozları yapamadık mı çalışarak yapacaksınız dedin hep yüreklendirdin ve güven verdin ve en güzeli biliyorum ki her soruma hala içtenlikle cevap verecek bir hocam var.
Herşey için teşekkürler…
Arzu Çoruh, İstanbul

***

Berra Sertel inanılmaz bir yoga eğitmeni ve yoga eğitmen eğitmeni. Yıllar boyunca yaptığı eğitimlerin birçoğunda öğrenci oldum ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Çok bilgili, özellikle de anatomide. Öğrencileriyle birebir çalışır ve her öğrenciye güveni teşvik eden ve geliştiren çok güvenli ve konforlu bir öğrenme ortamı sağlar. Şahsen, öğretim tarzı, yogaya olan sevgisi, web sayfasındaki ve sosyal medyadaki bilgilendirici yayınlarından çok ilham alıyorum. Öğretme tarzı çok açık ve bunu olduğu gibi anlatıyor. Öğrencilere duymak istediklerini değil, duymaları gerekenleri anlatır. Yoga ve yoga öğretimi konusundaki bakış açısı, bugün gördüğümüz yoga eğitmenlerinin çoğunun aksine çok “gerçek” tir. Herkese tutkuyla yoga öğretiyor. Berra Sertel’in öğrencisi olmaktan gurur duyuyorum.
Tanya Adman Akay, İstanbul

***

Senin eğitimlerini ve derslerini seviyorum çünkü:

· Bildiğini saklamıyosun,
. Her şeyi bir mantık tabanına oturtuyorsun,
· Gerçekten doğru rafine bilgi aldığımı hissediyorum çünkü 35 bin yerden teyit ediyorsun. Oh ne güzel güvendiğim biri araştırmış, aklına yatmış, bana anlatıyor,
· Çok tecrübeli olduğun için her türlü vakaya hakimsin,
· Tecrübe etmediğin bir şey çıkarsa da uydurmuyorsun, bilmiyorsan bilmediğini söylüyorsun (Güven duymak böyle bir şey),
· Sesin bana huzur veriyor (Bknz. Yin yoga dersinde öne kapanmada uyuyakalıyorum daha ne olsun) ,
· Öğrenciliğin hiç bitmiyor, ki bence bir eğitmenin en önemli özelliği bu olmalı,
· Olmayacaklara değil olabileceklere göre eğitim veriyorsun,
· Eğitimlerinde, insanların, bir pozu yapamıyorlarsa, kendilerini eksik hissetmemeleri gerektiğini çok güzel anlatıyorsun ve gösteriyorsun.
Ve iyi ki iyi ki 10 sene önce yin yogayı senden öğrendim ve şimdi senden öğrendiğimle öğreteceğim💙
Ceren İbrahimhakkıoğlu, Datça

***

Berra Hocam, yoga yolculuğuma seninle başladığım için çok mutluyum. Senden sadece yoga ile ilgili değil hayatla ilgili de önemli dersler aldım. Hayatıma dokunduğun ve bana güvenip güzel fırsatlar sunduğun için teşekkür ederim… Yogayı senden dinlemiş veya dinleyecek olan kişiler gerçekten çok şanslı!
Cemre Bosnalı, İstanbul

***

Merak kazandırdı, beden üzerine anatomi üzerine ve süslü cümleler yerine gerçek cümleler ile ders verebilmeme alan açmamı sağladı. Her sıkıştığımda bana geri dönen cevaplarını, duruşunu, inancını, güçlü tavrını seviyorum,
Teşekkür ederim😊🙏
Bahar Selhan Şentepe, İzmir

***

Sevgili Berra hayatımın iyikilerinden….

Bu yaşıma kadar hiç yoga yapmamış olan ben yogaya böyle bir eğitimle başladığım için kendimi şanslı addediyorum. Her dakikası bilgi yüklü, madden ve manen tatmin edici, aynı zamanda keyifli 6 günüm için teşekkürler. Hayatıma ve omzumdaki sancıya dokunduğun, ruhumu ve bedenimi şifalandırdığın için teşekkürler. Seninle yeni başlayan bu serüvenimiz bir çok yeni eğitimle , dostlukla devam eder umarım…
Sevgiler
Janset Uysal, İstanbul

***

 

 

Comments are closed.