Öğrenci Görüşleri

Yin yoga eğitimi benim için çok önemli bir eğitimdi. Bu eğitimi sizden alabilmek çok ayrı bir şans benim için. Canım hocam, siz bana eğitimden daha çok şey verdiniz. Birini uzaktan hissetmek, sevmek, anlamak, koşulsuz sevgi ve uzakta olsak da birbirimizin kalbine dokunabilmeyi öğrettiniz. Eğitim bitti ama bu benim için yeni bir başlangıç olacak ben sizi hiç unutmayacağım her ders verdiğimde, siz kalbimde ve yanımda olacaksınız. İyi ki, iyi ki, iyi ki varsınız, iyi ki karşıma çıkınız, iyi ki yollarımız sizinle kesişti, teşekkürler.
Perihan Aydın Özen

***

Berra sertel ile ilk tanıştığımda 280 saat eğitmenlik eğitimi programımız halen devam etmekteydi fakat sonlarına gelmişti. Yin Yoga çalışması süresince bize sadece eğitim vermiyor hem de sohbet eşliğinde çalışmayı sürdürüyordu. O an için ihtiyacım olan gerçekten de buydu. Bilgisi ve yoga deneyimi süresince inişli çıkışlı hayat tecrübesi olan bir eğitmen. Bize olan yaklaşımı diğer karşılaştığım eğitmenlerden daha farklıydı.  Bize söylediği şey yoga pratiğinde kendi yolumuzu izlememizdi.  Şöyle demişti “Kendi yolunuzu bulmanız için kendi aklınızı kullanın. Her kişinin söylediğini uygulamak zorunda değilsiniz, hatta benim dediklerimi bile”. İşte o an ondan hoşlandım. Hem bize hem de kendine olan bu yaklaşımıyla beni rahatlattı.
Daha sonra Kasım 2019’da “Rahmetli” ile (iskeletin adı) bu sefer Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi vermek için ikinci defa Adana’ya geldi. Eğitim çok akıcıydı ve yoga eğitmenliği maceram için çok faydalı oldu. Daha önce de söylediğim gibi onun olduğu gibi kendisini göstermesini seviyorum. İyi bir kalbi ve özgün bir dili var. Sonuç olarak, Yin Yoga Eğitim Programı iç huzuru, zihnimde yarattığım dramları, fiziksel bedenimin fonksiyonel işleyişindeki detayları ve herkes için kolaylık yaratmak zorunda olmam gerekmediğini bulmam ve farkına varmam için yardımcı oldu bana. Hatha yogadaki Chaturanga gibi fiziksel zorlama gerektiren pozlar deneyimlemeseniz de, kendinizi limitlerinizin bir adım ötesinde bulabilirsiniz. Daha sonrasında kişisel Yin Yoga pratiklerimde zaman, boşluk ve hareketin bana ne ifade ettiğinin farkına varmaya başladım. Bir zaman dilimi boyunca kollarım veya bacaklarımla hareket etmesem bile bedenimin mükemmel bir hal içinde titreşimde olduğunu gördüm. Söylemek istediğim kendine zaman değil alan yarat…
Bu en içten desteğin için çok teşekkür ederim sevgili Berra Sertel.
Irmak Yıllar

***

Yogaya ile ilk tanışmam 2005 senesinde oldu ve 2010 da ilk eğitim programıma katıldım. Eğitimde deneyimlediğim yin yogayı çok sevmiştim. En sonunda 2015 te karşıma Berra Sertel ile 100 saatlik yin programı çıktığında tereddüt etmeden programa katıldım ve iyiki katılmışım. O zamana kadar güç ve denge pozlar çalışmaktan bedenim oldukça kapalıydı. Bu sayede Yogaya olan bakışımı değiştiren, beden farkındalığımı sağlayan ve aynı zamanda bedenimi tanımamı sağlayan bir programdı. Tabii ki ondan sonra Berra’ nın peşini bırakmayarak bir çok programına asistanlık yaptım ve iyi ki Berra ile tanışmışım. o engin bilgisini paylaşmaktan zevk alan bir öğretmen, sırdaş, bir dost.
İyi ki varsın, iyi ki seni tanımışım.
Ali Hürcan

***
Tesadüf eseri tanıştık. Aslında kısa denilecek bir süredir beraber çalışsak da sanki çok uzun zamandır tanışıyoruz ve samimiyiz gibi… Öyle bir enerjisi var çünkü. 🙂 Bilgisini kendine saklamaz sürekli paylaşır, yeni bilgilere açıktır, öğrenmeyi sever. Çalışması keyifli hoca ve öğrenci. Burayı okuyorsanız Berra’yla ya tanışmışsınız ya da tanışma potansiyeliniz var demektir. Yani şanslısınız.😊
Erman Çelen

***
Cunda Adası’nda bir etkinlik vesilesiyle tanışmıştım Berra ile. Ancak birkaç sene sonra 2019 da kendisinden eğitim alma fırsatı bulabildim. Batı’ nın bilimini, doğunun felsefeleriyle harmanlayarak hazırladığı ve psikolojik yansımaların da ele alındığı bu eğitime keşke çok daha önce katılsaydım diyorum şimdi kendi kendime. Hem Temel Yoga (Hatha) hem de Yin Yoga eğitiminde yoğun anatomi öğrendim, yoganın felsefelerine bakış açım değişti, beden algısının ne derece önemli olduğunu anladım. İnsan psikolojisinin ve bedensel farkındalığın gelişimine odaklanan bu bütünsel eğitim, kendime yaptığım ve hayatımın en kıymetli yatırımıydı.
Esra İnal

***
2013 yılında başladı serüven, fiziksel ve ruhsal en güçsüz hissettiğim dönemde ne kadar güçlü olduğumu fark ettirdi bana. Samimiyeti sayesinde insanları görmeyi öğrendim. Bildiklerini büyük bir heyecan ve istekle paylaştı ve paylaşıyor ki bugün çok hala severek eğitmenlik yapabiliyorum.
Kadavralarla çalışacak kadar detaycı, araştırmacı ve öğrenmeye aşık bir kadın. Anatomiyi ezbere değil görerek öğrendiği için aktarımı su gibi. Yılların tecrübesini de ekleyince pozlara olan hakimiyetini açıklıyor.
Bazen eğlenerek, bazen ağlayarak, bazen çok yorularak çıktığım bu uzun yolculukta hem hocam, hem arkadaşım hem de dostum. İyi ki yollarımız kesişmiş.
iyi ki seninle başlamışım bu yola. Seninle çalışabilecek, eğitim alabilecek tüm öğrenciler çok şanslı olacak.
Sevgilerimle,
Fatma Taşdemir

***

İyi ki diye başlıyorum çünkü iyi ki tanıdım iyi ki bu uzun yolculuğun başında ışık oldun aydınlattın ve yapabilir miyim diye düşünürken yaparsın dedin, itici güç oldun. Ben Berra hocadan eğitim almalıyım dedim çünkü yazılarını, paylaşımlarını okuyan herkes bilir ki her şeyin mantıklı bir açıklaması var ve sen her zaman bunları anlaşılır ifadeler ve örneklemelerin ile eğitimlerinde gösterdin. Anlamıyor muyuz tekrar anlattın, pozları yapamadık mı çalışarak yapacaksınız dedin hep yüreklendirdin ve güven verdin ve en güzeli biliyorum ki her soruma hala içtenlikle cevap verecek bir hocam var.
Herşey için teşekkürler…
Arzu Çoruh

***

Berra Sertel inanılmaz bir yoga eğitmeni ve yoga eğitmen eğitmeni. Yıllar boyunca yaptığı eğitimlerin birçoğunda öğrenci oldum ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Çok bilgili, özellikle de anatomide. Öğrencileriyle birebir çalışır ve her öğrenciye güveni teşvik eden ve geliştiren çok güvenli ve konforlu bir öğrenme ortamı sağlar. Şahsen, öğretim tarzı, yogaya olan sevgisi, web sayfasındaki ve sosyal medyadaki bilgilendirici yayınlarından çok ilham alıyorum. Öğretme tarzı çok açık ve bunu olduğu gibi anlatıyor. Öğrencilere duymak istediklerini değil, duymaları gerekenleri anlatır. Yoga ve yoga öğretimi konusundaki bakış açısı, bugün gördüğümüz yoga eğitmenlerinin çoğunun aksine çok “gerçek” tir. Herkese tutkuyla yoga öğretiyor. Berra Sertel’in öğrencisi olmaktan gurur duyuyorum.
Tanya Adman Akay

***

Senin eğitimlerini ve derslerini seviyorum çünkü:

· Bildiğini saklamıyosun,
. Her şeyi bir mantık tabanına oturtuyorsun,
· Gerçekten doğru rafine bilgi aldığımı hissediyorum çünkü 35 bin yerden teyit ediyorsun. Oh ne güzel güvendiğim biri araştırmış, aklına yatmış, bana anlatıyor,
· Çok tecrübeli olduğun için her türlü vakaya hakimsin,
· Tecrübe etmediğin bir şey çıkarsa da uydurmuyorsun, bilmiyorsan bilmediğini söylüyorsun (Güven duymak böyle bir şey),
· Sesin bana huzur veriyor (Bknz. Yin yoga dersinde öne kapanmada uyuyakalıyorum daha ne olsun) ,
· Öğrenciliğin hiç bitmiyor, ki bence bir eğitmenin en önemli özelliği bu olmalı,
· Olmayacaklara değil olabileceklere göre eğitim veriyorsun,
· Eğitimlerinde, insanların, bir pozu yapamıyorlarsa, kendilerini eksik hissetmemeleri gerektiğini çok güzel anlatıyorsun ve gösteriyorsun.
Ve iyi ki iyi ki 10 sene önce yin yogayı senden öğrendim ve şimdi senden öğrendiğimle öğreteceğim💙
Ceren İbrahimhakkıoğlu

***

Berra Hocam, yoga yolculuğuma seninle başladığım için çok mutluyum. Senden sadece yoga ile ilgili değil hayatla ilgili de önemli dersler aldım. Hayatıma dokunduğun ve bana güvenip güzel fırsatlar sunduğun için teşekkür ederim… Yogayı senden dinlemiş veya dinleyecek olan kişiler gerçekten çok şanslı!
Cemre Bosnalı

***

Merak kazandırdı, beden üzerine anatomi üzerine ve süslü cümleler yerine gerçek cümleler ile ders verebilmeme alan açmamı sağladı. Her sıkıştığımda bana geri dönen cevaplarını, duruşunu, inancını, güçlü tavrını seviyorum,
Teşekkür ederim😊🙏
Bahar Selhan Şentepe

***

Sevgili Berra hayatımın iyikilerinden….

Bu yaşıma kadar hiç yoga yapmamış olan ben yogaya böyle bir eğitimle başladığım için kendimi şanslı addediyorum. Her dakikası bilgi yüklü, madden ve manen tatmin edici, aynı zamanda keyifli 6 günüm için teşekkürler. Hayatıma ve omzumdaki sancıya dokunduğun, ruhumu ve bedenimi şifalandırdığın için teşekkürler. Seninle yeni başlayan bu serüvenimiz bir çok yeni eğitimle , dostlukla devam eder umarım…
Sevgiler
Janset Uysal

***

 

 

This post is also available in DEUTSCH and ENGLISH .

Comments are closed